Bilim & Teknik

Yapay zekâ işlerimizi elimizden alacak mı?

Günümüzde yapay zekâ ile ilgili en önemli sorulardan biri, bu süper bilgisayarların işlerimizi elimizden alma ihtimalinin büyüklüğü. Bu soru, makinelerin araç kullanmayı, konuşmayı ve diğer birçok yeteneği öğrendikçe insanların çalışma hayatındaki rolünü

Günümüzde yapay zekâ ile ilgili en önemli sorulardan biri, bu süper bilgisayarların işlerimizi elimizden alma ihtimalinin büyüklüğü. Bu soru, makinelerin araç kullanmayı, konuşmayı ve diğer birçok yeteneği öğrendikçe insanların çalışma hayatındaki rolünü gereksiz kılması. Hatta yapay zekânın insanlardan daha zeki hale gelmesiyle bu tehdidin daha da büyüyerek insanı yenmesi. Her ne kadar distopik bir bilimkurgu filmi gibi gelse de şu günlerde hem etik hem de teknik açıdan bilim insanlarının tartıştığı en önemli sorulardan biri bu oldu. Büyük veri setleriyle eğitilen adaptif makine öğrenme ile yapay zekâ artık objeleri tanıyabiliyor ve daha önce de bahsettiğimiz birçok yeteneği kazanarak kendini yeni işkollarına hazır hale getiriyor. On yıl önce eğitimi sağlayacak verilerin eksikliği sebebiyle mümkün olmayan tüm bu gelişmeler, artık katlanan hızlarla gerçekleşiyor. Ayrıca yapay zekâ, eğitim sürecinde öğrendiklerini pekiştirerek farklı işlevleri de yerine getirebiliyor.Verileri insanlardan daha hızlı ve verimli şekilde işleyebilen makineler, böylece araba kullanma gibi işlemleri insanlardan daha güvenli şekilde gerçekleştirmeye aday oluyor. Düşünüldüğünde bu şekilde yapay zekânın ve makinelerin uygulanabileceği birçok işkolu bulunuyor. Bunların yanında insanların yapmasının neredeyse imkânsız olduğu ya da yıllar alacağı bilimsel işlemleri de yapay zekâ çok daha verimli ve hızlı şekilde gerçekleştirmeyi hedefliyor.Tüm bunlar, yapay zekâyı gelecek için mükemmel işçi haline getiriyor. Fakat bilim adamları şu an için yapay zekâyı potansiyelinin çok altında bir araç olarak kullanıyor. Yani yapay zekâ günümüz şartlarında bir işçiden çok bir yardımcı rolünde çok daha uygun görünüyor. Bu durumdaki yapay zekânın gerçek dünyadaki fiziksel olayları anlaması ve karar verebilmesi için çok daha fazla gelişmesi gerekiyor. Ayrıca tartışmalara zekânın tanımı, roboların haklarının olup olmayacağı, asgari ücretin ne olacağı, hatta robolardan vergi alınıp alınmayacağı gibi teknik sorular da dahil oluyor.Sonuç olarak yapay zekâ ve makinelerin işlerimizi elimizden alma ihtimali olsa da, bu bizleri yenme ihtimalinin gerçek olacağını kesin kılmıyor. Sanayi devriminden bugüne bakıldığında makineleşme ve otomasyonun gelişmesiyle ortadan kaybolan birçok işkolunun yerine, bu teknolojilerin yönetilmesi ve sağladığı imkânlarla bağlantılı birçok yeni işkolu ortaya çıktı. Durumun gelecekte de bu doğrultuda olması beklense de atılacak adımların pratik hayatta yapay zekâyı hangi noktaya konumlandıracağı gelecek açısından çok daha önemli cevaplar taşıyor.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler konular

Gündeme dair teknoloji haberlerini paylaşım olarak yayınlayan web sitesine hoşgeldiniz.Burada sürekli olarak teknoloji alanında makaleler paylaşılmaktadır.

Copyright © 2019 Meteknoloji.com

To Top