Güvenlik

Tek bir laptop’la 30 aracı çaldılar

Tüm önemli teknolojik gelişmelere rağmen, bu 30 yeni nesil aracı çalmak için sadece tek bir laptop yetti.

Eskiden araba çalmak için bir askı, bir tornavida ve az miktarda elektronik bilgisi yeterli olurdu. Bugünlerde ise araba çalmak isteyenlerin çok daha fazla uğraşması gerekiyor. Ancak bu durum suçluları durdurmuyor. Hatta bu durumun, iddialara göre bir dizüstü bilgisayar kullanarak 30 adet Jeep ve Dodge aracı çalan iki kişiyi durdurduğu kesinlikle söylenemez.

Houston polisinin yerel yayın ABC13’e söylediğine göre ikili, güvenlik kameraları görüntüleri ile polis tarafından sonunda yakalandı. Polis ikiliyi, yeni bir hırsızlık için çalışırken yakaladı. Polis, ikilinin toplamda iki düzine araç çaldıklarını ve daha büyük bir grubun içerisinde yer aldıklarını düşünmekte.

Suçlular artık yakalanmış durumda ve polis, bu suçların nasıl işlendiğini çözmeye çalışıyor. Bir dizüstü bilgisayarın olaya dahil olduğu ise bilinen detaylardan biri. BirFiat Chrysler sözcüsünün ABC13’e söylediğine göre bu bilgisayarda, araçları kandıran anahtarları içeren büyük bir kod listesi veri tabanı bulunuyor olabilir. Hırsızlar veri tabanına erişim elde ederek, aracın çeşitli noktalarında görülebilen araç kimlik numarasını (VIN) aldıktan sonra çalışan sahte anahtarlar üretmiş olabilir.

Otomobil üreticileri siber güvenlik sorunları ile savaşmak için ciddi uğraşlar veriyor ve bu konuda büyük adımlar atılmış durumda. Ancak güvenlik sistemlerindeki boşluklar, yeterince hızlı bir şekilde kapatılamıyor. Hatta kamudan yardımı arttırmak amacıyla, bulunan hata ve açıkların bildirimleri ve onarımları için ödüller bile sunulmakta…

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler konular

Gündeme dair teknoloji haberlerini paylaşım olarak yayınlayan web sitesine hoşgeldiniz.Burada sürekli olarak teknoloji alanında makaleler paylaşılmaktadır.

Copyright © 2019 Meteknoloji.com

To Top