Haberler

Sağlık Bakanı Koca: Aşıda dışa bağımlılığı 5 yıl içinde bitirmek istiyoruz

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Anadolu Ajansı (AA) Editör Masası gündemde değerlendirmelerde bulundu, soruları yanıtladı.

“Turizmin bir parçası olarak Türkiye’de 500 bin hastada sağlık şifa buldu. Sağlık turizminde 2023 hedefi belirledi. Öte yandan bakanlık. Ülkeyi sağlık turizminde patikaya sokan Türkiye? Sağlık ekinden beklentileriniz neler? ?” Bakan, son 17 yılda Türkiye’nin sağlık sorunuyla ilgili bakanlarının büyük bir gelişme kaydettiğini, devrimci bir gelişme olduğunu söyledi.

Türkiye’de sağlık turizminin 2018’de 500 bin hastayı tedavi ettiğini belirten kocası, bu yıl bile bu sayının aşılacağını söyledi.

“HEDEFİMİZ BELİRLENDİRDİĞİMİZ ÜLKELER İÇİN TEŞHİS MERKEZİ AÇMAKTIR”

Türkiye’nin sağlık turizminde gelecekteki süreç, kocasını almak için hisselerin daha büyük bir kısmını hedef alarak bir takım yaklaşımları dile getirecektir.

“Hedefi yeni dönemde hedeflediğimiz ülkelerde, sağlık ilişkisini ele alacağız. Bu bağlamda gerekli olanı yapmak istiyoruz, hedefi belirlediğimiz ülkelerde gelişmiş tanı merkezlerini açmak istiyoruz. Bu nedenle ülke payı alamıyoruz. sağlık turizminden Türkiye’de, en uygun bölgelerin teknolojik altyapılarında en uygun ve hastaların teşhisinde yer alabilecek olan özel sektöre açtığı bir yaklaşım benimseyeceğiz ”dedi.

“SAĞLIK TURİZMİ MARKASI İSTİYORUM”

Bakanlar koca, yurtdışından Türkiye’ye gelen hasta ülkelerine döndüklerinde kontrol ederler ve tanı merkezlerini kurtararak iznini yapacaklar, adı altında kamu malı olan Uluslararası Hasta Hizmetleri Kurumu’nu (USHAŞ) etkinleştirmek istiyorlar. Özel sektörün dinamizmi ile çalışacak bir vakfın bu bağlamda, Türkiye’de sağlık hizmetini markalaştıracak bir süreç istediklerini vurguladı.

Asya, Irak, Bahreyn ve Ortadoğu’da Katar’da Rusya, Ukrayna ve Azerbaycan hedef ülke olabilir, Bakan Koca, bu ülkelerdeki tanı merkezleri aracılığıyla takip ve tanı koymayı planladıklarına dikkat çekti.

Türkiye’de sağlık turizmi ile ilgili faaliyetleri anlatan eş, “Türkiye’de sağlık turizmini markalaştırmak istiyoruz, bununla ilişkili bir markalaşma süreci başladı. Bir sonraki ülkede 1-2 ay içinde büyük bir lansman olacak. Bundan sonra birçok ülkede Türkiye’nin ‘sağlığı’ denir akla gelen bir markalaşma süreci kurmak istiyoruz. “dedi.

Koca, Türkiye’nin çok iyi durumda bulunduğunu belirten fiziki tesislerin, sağlık sektöründeki özel sektör olduğunu belirterek sağlık sektöründeki en büyük faydalardan biri olduğunu ve mevcut dikkat payının yüzde 67’sini aldığını belirtti.

Özel sektörün sağlık turizmi içindeki payının inkar edilemeyeceğini vurgulayan Koca, özel sektörün ve yürütme kurullarının dinamizmi ile bir sinerji yaratmak istediklerini vurguladı.

SON YILINDA 5 BİN 600 KALP VE ÇOCUK ULAŞIMI YAPILDI “

“Bu düzenleme ne zaman hayata geçecek?” Kocası soru üzerine şu bilgileri verdi:

“USHAS kuruldu. Bu konuda yönetim ve atamalar yapıldı. Özel sektörle ilgili yürütme komitesi bugünlerde şekilleniyor. Önümüzdeki aylardaki yerleri belirleyerek tanı merkezlerine hızla başlamak istiyoruz. Birçok alanda iyiyiz. İnsan kaynakları boyutumuz ile çok nitelikli hekimlerimiz var Dünyada, hem maliyet boyutunda hem de dünyada en uygun olan ülke yok. Göz, plastik cerrahi gibi birçok alanda çok yetkinsiniz. onkoloji, onkolojik cerrahi, kalp damar cerrahisi, organ nakli.

Organ naklinde çok önemli bir mesafe kat ettik. Geçen yılki organ nakli sayısı 5 bin 600 kalp ve böbreğe ulaştı. Hava ambulansında son derece gelişmişiz. Vatandaşlarına bu anlamda ücretsiz hizmet veren bir ülkeyiz. Bu anlamda, bu merkezlerden nitelikli, nitelikli hastaları uçak veya helikopterle hava ambulansı ile getirme olanağımız var. Ayrıca, Türk Hava Yolları gibi dünya çapında bir markamız var. Bu nedenle, bu sinerjiyi ileri götürme potansiyeline sahibiz. Bunu da güçlendirmek istiyoruz. “

“5 YILDA AŞIĞA BAĞIMSIZLIĞINI TAMAMLAYMAK İSTİYORUM”

Bakan Koca, önümüzdeki 5 yıl içinde bağımlılığı sona erdirmek istediklerini belirtti.

Kocası, evreleme genelgesiyle ilgili olarak, “Özel sektör Ankara Medipol Üniversitesi’nden herhangi bir şekilde planlamaya tabi, hiçbir şekilde istediği gibi yapamıyor.” Kullanılmış.

Genel Sekreteri eleştiren Bakan Koca da şöyle dedi:

“Vakıf şemsiyesiyle, bu kuruluşla üyelik şemsiyesi cezalandırıldı. Bu, vakıf kültüründen gelen, vakıf üniversitesinin kimliği ile yapıldı. Bu son derece uygunsuz. Bu kabul edilemez.”

Koca, “Arkadaşlarımız iddialarla ilgili yasal işlemleri sürdürüyorlar. Hukuki haklarımızı sonuna kadar kullanacağız.” dedim.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler konular

Gündeme dair teknoloji haberlerini paylaşım olarak yayınlayan web sitesine hoşgeldiniz.Burada sürekli olarak teknoloji alanında makaleler paylaşılmaktadır.

Copyright © 2019 Meteknoloji.com

To Top